Jak se vyznat v označení kvality Manukového medu?

Více než tisíc let je med známý pro své antibakteriální, hojivé a zdraví prospěšné vlastnosti. Některé medy ze speciálních druhů rostlin jsou však mnohem účinnější než medy běžné. Jedním z nich je med pocházející z Nového Zélandu – Manuka med, který se stáčí s vysokou péčí a maximální kontrolou kvality.

Proč zrovna Manuka med?

Pouze tento med vykazuje mimořádnou, přirozeně se vyskytující a jedinečnou aktivitu, která je zkoumána vědci z celého světa. Tato unikátní aktivita nebyla nalezena v žádném jiném druhu medu. Není ani přítomna všech Manukových medech, jen v některých.

Jak si, jako spotřebitel, budete jisti, že kupujete pravý Manuka med s touto jedinečnou aktivitou?

Abychom si při výběru medu byli jisti, že kupujeme pravý Manuka med, Výrobci vypracovali pro spotřebitele měřítko pro hodnocení kvality. Hodnocení nazýváme zkratkou UMF – Unique Manuka Factor. Tento faktor se vztahuje na koncentraci látky zvané Methylglyoxal.

Aktivita medu

Běžně medy vykazují peroxidázovou aktivitu, pouze Manuka med vykazuje ne-peroxidázovou aktivitu. To mu propůjčuje výrazně vyšší stabilitu vůči vnějším podmínkám (působením světla nebo tepla se léčivé vlastnosti medu neničí).

Ne-peroxidázovou aktivitu nemůžeme vidět a rozpoznat, spotřebitelé jsou tudíž zcela závislí na přesném a poctivém označení.

Všechny medy pocházející z keře Manuka pocházejí testy, jejichž účelem je stanovení ne-peroxidázové aktivity. Testy jsou prováděny v laboratořích schválených vládou Nového Zélandu. Medům, které vykazují ne-peroxidázou aktivitu, se uděluje UMF rating.

Co je to UMF?

UMF hodnocení Manukového meduNa každém balení Manuka medu je vyznačený symbol s připojenou hodnotou UMF 5+, 10+, 15+, 16+, 20+ nebo 25+. Můžeme to považovat za doklad certifikace a laboratorního určení antibakteriální aktivity označeného konkrétního balení Manuka medu. Podle jiného dalšího označení na obalu můžeme každé balení zpětně vysledovat a zjistit tak podrobnosti o jeho zpracování.

Označení Manuka medu UMF následované číslem vyjadřuje intenzitu UMF aktivity v příslušné šarži stočeného medu. Čím vyšší je toto číslo, tím lepší jsou jeho příznivé účinky na lidský organismus. Například při označení Manuka medu UMF 20+ má tento med dvakrát vyšší antibakteriální účinky než med označený Manuka med UMF 10+.

UMF je registrovaný název pro Manuka med a značka AHMA (Active Manuka Honey Association) může být použita pouze výrobci, kteří mají potřebnou licenci a který splňuje přísná kritéria, kde je zahrnuto monitorování a audity kvality Manuka medu.

Logo UMF na sklenici Manuka medu je uznávané na celém světě jako určitý standard. Identifikuje a měří potenciál unikátní antibakteriální aktivity Manuka medu.

Kdo kontroluje správné označení medu?

UMF Honey Association je nezávislý orgán, který prostřednictvím přísných mezinárodně uznávaných norem kvality reguluje ochrannou známku UMF a chrání tak práva spotřebitele. Na štítku je vyznačena úroveň ne-peroxidázové aktivity – standardu, který porovnává ne-peroxidázovou aktivitu medu s použitím fenolu (všeobecně užívané antiseptikum) jako srovnávací standard. Například UMF 12+ Manuka med je ekvivalentem ne-peroxidázové aktivity 12% roztoku fenolu.

Sdružení UMF Honey Association

  • ověřuje původ medů, zda pochází z Nového Zélandu,
  • zabezpečuje nezávislé ověření výrobních norem k zajištění bezpečnosti spotřebitelů,
  • testuje také jiné sloučeniny, které působí synergicky s UMF.

Použité zdroje

1 Comment

You can post comments in this post.


  • UMF je pouze ochranná známka jako např. MGS. testování neperoxidové aktivity se rozdělilo na dva standardy NPA a MGO. NPA měří neperoxidovou aktivitu a je užíváná např značkou UMF nebo MGS a dalších sdružení a firem. Mgo meří množství Methylglyoxalu a je uváděn v mg/kg látka která je důležitá v neporoxidové aktivitě. Správně uvádíte, že peroxidová aktivita je nestabilní a je označována stejně jako NPA nebo ochranná známka UMF 5-35+ a je testována jako TA-celková aktivita nebo AAH-antibakteriální , antioxidační med . Aby člověk měl jistotu co kupuje, je dobré ověřit i výrobce, kolik informací poskytuje, ke komu se hlásí, jak velký a významný má export a kdo jej podporuje. Samotný název a ani označení nejsou nikterak omezeny samotnou vládou a ani nařízením.
    David Čechovič

    David Čechovič 5 roky ago Reply


Post A Reply