Mladý ječmen jako elixír života

Superpotraviny jsou nám k dispozici v každodenním životě jako pomocníci pro zdraví a vitalitu. Pokud si myslíte, že už jste vyzkoušeli všechny zástupce, ale pod pojmem mladý ječmen se Vám vybaví jen jakési obilí či plevel, jste na omylu. Mladý ječmen je rostlina, jejíž konzumace se v podobě zdravého, sytě zeleného nápoje v poslední době velmi rozšířila.

Není divu, protože tento ječmen neřadíme mezi superpotraviny jen tak náhodně, i on totiž srší neobyčejně prospěšnými vlastnostmi. Mladý zelený ječmen obsahuje spoustu vitamínů – zejména vitamínu C, E a nezbytné vitamíny z řady B (B1, B2, B3 i B6), dále kyselinu listovou, pantothenovou a biotin, které jsou zde navíc velmi stabilní a před konzumací ječmene dochází k minimálním ztrátám.

TIP: Kvalitní mladý ječmen můžete za výhodnou cenu koupit tady ->

Zelený zázrak, jak mladý ječmen někteří nazývají, obsahuje také spoustu stopových prvků a minerálů jako je draslík, vápník, hořčík, železo, mangan a zinek, jichž má většinou mnohokrát více, než běžněji známé potraviny s těmito prvky.

Napijte se na zdraví!

Nápoj připravený z mladého ječmene je také enzymaticky bohatý, což znamená, že skvěle podporuje všechny chemické pochody v našem těle. Obsahuje také rostlinné bílkoviny s nepřeberným množstvím aminokyselin důležitých pro náš organismus a antioxidanty, které zabraňují předčasnému stárnutí buněk. Zapomenout bychom neměli ani na chlorofyl, který napomáhá okysličovat krev a veškeré tkáně. Všechny tyto složky jsou zde navíc obsažené ve velmi dobře využitelné formě, a tak naše tělo rozhodně nebude strádat.

Doktor v zeleném plášti

Mladý ječmen má využití při prevenci před mnohými onemocněními a civilizačními chorobami, navíc napomáhá udržet správnou acido-alkalickou rovnováhu. V našem organismu pak nevzniká kyselé vnitřní prostředí, ve kterém se často daří zánětům, plísním a rakovinotvorným buňkám. Mladý zelený ječmen napomáhá detoxikaci organismu, posiluje imunitní systém a pomáhá v boji s nadváhou, nebo špatným spánkem. Dále je velmi účinný v boji s kožními nemocemi jako je například lupénka, diabetem a cévními či trávicími potížemi. Takhle bychom mohli jmenovat ještě hodně příznivých účinků na lidský organismus, ale to už je na delší vyprávění.

Jak si nápoj připravit?

Jak se taková rostlina užívá a připravuje? Není to nic složitého, mladý ječmen lze zakoupit v každé lékarně  či obchodu se zdravou výživou v podobě zeleného prášku a pak už stačí jen přimíchat čajovou lžičku do vody, rozmíchat a vypít nalačno -nejlépe dvakrát denně. Nikdy nedávejte prášek do vody nad 40°C, zničili byste tak důležité látky v něm obsažené. Než si zvyknete na „zajímavou“ chuť takto připraveného nápoje, můžete ječmen přimíchat například do mrkvové či rajčatové šťávy a požitek ze zdraví si trochu příjemně zpestřit.

TIP: Kvalitní mladý ječmen můžete za výhodnou cenu koupit tady ->

Domácí je domácí

Další možností je si vypěstovat ječmen doma, v našich podmínkách to jistě nebude žádný problém, jelikož ječmen je překvapivě nejstarší pěstovanou plodinou v tuzemsku. Nezoufejte, pokud nemáte vlastní zahrádku, lze to provést i v obyčejném truhlíku na balkóně. Stačí jen zasadit semínka do správného substrátu a pak jen dopřát rostlince trochu slunce a dostatek vody pro růst. Poté bychom ho měli sklidit dříve, než přesáhne výšku 25 cm, což bude přibližně po deseti dnech od vysazení, kdy má rostlinka nejlepší nutriční vlastnosti. Následně použijeme lis či odšťavňovač a vylisujeme si přírodní šťávu, jejíž čerstvost si můžeme vychutnávat doslova bez výčitek!

Autor: Sandra Figalová

Comments are closed